خبرنامه

عضویت در خبرنامه

  • ads
  • ads
  • ads
آیا دویدن به زانوها آسیب می‌زند؟
20 دي، 1395

محققان در یک بررسی جدید دریافتند دویدن می‌تواند موجب کاهش التهاب در مفاصل شود.

کم‌خونی و خطر کاهش شنوایی
12 دي، 1395

کم‌خونی می‌تواند خطر کاهش شنوایی را افزایش دهد.

بیماران پزشکان زن کمتر می‌میرند!
1 دي، 1395

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد بیمارانی که تحت درمان پزشکان زن بوده‌اند در مقایسه با پزشکان مرد، ظرف یک ماه پس از معالجه، کمتر دچار مرگ شده اند.

ساخت چسب هوشمند برای جلوگیری از سکته‌های مغزی و قلبی
28 آذر، 1395

این چسب که قرار است با نام turbocharges عرضه شود، دارای مولکول‌هایی است که می‌تواند خون بدن را رقیق کند و مانع از ایجاد لخته خونی در رگ‌ها شود.

الماسی که در جریان سقوط شهاب سنگ ایجاد می‌شود
28 آذر، 1395

سال 1967 میلادی نخستین بار در قطعات شهاب‌سنگی که به نام Canyon Diablo معروف شد، دانشمندان تکه‌هایی از الماس را کشف کردند.

پنج علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان معده
17 آذر، 1395

یک فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به مهمترین علائم ابتلا به سرطان معده گفت: این نوع سرطان در سنین بالای ۴۵ سال بیشترین شیوع را دارد.

شادترین کارمندان در کدام کشورها هستند
15 آذر، 1395

شرکت یونیورسام به تازگی شاخص سالانه شادی را منتشر کرده که به سنجش شادی و رضایت نیروی کار در کشورهای سراسر جهان پرداخته است.

سقف های خورشیدی SolarCity به جای نمونه های سفالی یا آسفالتی
1 آذر، 1395

ایلان ماسک درباره کمپانی انرژی SolarCity و فعالیت های آن سخنان خاصی گفته است.

شناسایی بیماران نزدیک به مرگ!
30 آبان، 1395

محققان آمریکایی موفق به ایجاد الگوریتمی شده‌اند که می‌تواند بیمارانی را که وضع آن‌ها وخیم‌تر از حد انتظار است، شناسایی کنند.

تلاش کمپانی اسپیس اکس برای ایجاد شبکه جهانی اینترنت ماهواره ای
29 آبان، 1395

به زودی شاید شاهد یک شبکه جهانی اینترنت ماهواره ای باشیم.

سنسور ۴۸ مگاپیکسلی فول فریم CMOSIS با امکان ثبت ویدیو 8K
27 آبان، 1395

سنسور جدید ۴۸ مگاپیکسلی فول فریم سی‌ماسیس (CMOSIS) قادر است ویدیوهای 8K را با نرخ ۳۰ فریم در ثانیه ضبط کند.

تولد اکس باکس/ 15 سال خاطره سازی با جعبه مجهول
27 آبان، 1395

15 سال پیش در چنین روزی، نام و عنوان اکس باکس به فرهنگ محبوب صنعت گیمینگ اضافه شد.

  • 10 آبان، 1394
  • 1570
الگوی غذایی سالم به جای رژیم کم چرب
بر اساس یک پژوهش جدید رژیم های کم چرب به کاهش وزن بیشتر منجر نمی شوند.

الگوی غذایی سالم به جای رژیم کم چرب

به گزارش داد خبر

محققان با بررسی مطالعات پیشین، به دنبال درجه اثر بخشی رژیم های غذایی کم چرب در مقایسه با رژیم های دیگر هستند. دانشمندان دریافتند رژیم های کم چرب در مقایسه با رژیم هایی با چربی بالاتر هیچ تفاوتی در کاهش وزن ایجاد نمی کنند. کاهش مصرف چربی تنها زمانی به کاهش وزن بیشتر منجر می شود که هیچ نوع رژیم غذایی مورد استفاده قرار نگیرد.

به گفته دکتر دیردره توبیاس، اگرچه کاهش کالری مصرفی فاکتوری کلیدی است، نتایج پژوهش های جدید از کاهش چربی به عنوان استراتژی موثر کاهش وزن پشتیبانی نمی کنند. دکتر توبیاس نویسنده ارشد این مطالعه و آموزشیار بیمارستان بریگهام، بیمارستان زنان و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون است.

به باور دکتر توبیاس، در تلاش برای کاهش وزن، " نیاز است تمرکز از مواد غذایی ویژه ای مانند کربوهیدرات ها و چربی ها دور شده و به سمت بحث در مورد غذاهای سالم و الگوهای غذا خوردن برده شود."

در این آنالیز جدید، محققان 53 پژوهش که بر روی بیش از 68000 بزرگسال انجام شده بود را بررسی کردند. آنها میانگین کاهش وزن در رژیم های کم چرب، کم کربوهیدرات، پر چرب و بدون هیچ گونه رژیم غذایی خاص را با هم مقایسه کردند. محققان شدت این رژیم های غذایی را نیز مورد توجه قرار دادند؛ در برخی از مطالعات انجام شده، به شرکت کنندگان تنها دستورالعمل هایی در مورد آنچه در طول مطالعه باید می خوردند داده شد، در حالی که به سایر شرکت کنندگان، برنامه های فشرده ای از جمله جلسه با متخصص تغذیه، جلسات مشاوره، درس پخت و پز و ثبت خوراک روزانه ارائه گردید.

در مجموع، یافته های این پژوهش نشان دادند که تاثیرات بلند مدت رژیم غذایی کم چرب، قویا به شدت رژیم بستگی دارد.

به گفته دکتر توبیاس، در حالی که نتایج به دست آمده پیشنهاد نمی کنند که رژیم های کم چرب به طور متوسط بهتر از دیگر رژیم ها هستند، افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، هنوز هم ممکن است به قطع مقداری چربی از رژیم غذایی خود نیاز داشته باشند. چنین افرادی باید به انتخاب های سالم به روش های مناسب بدن خود، تغییر روش دهند.

به گفته این پژوهشگران دقیقا معلوم نیست که چرا در فرآیند کاهش وزن، کارآمدی رژیم های غذایی با چربی بالاتر در مقایسه با رژیم های کم چرب، کمی بیشتر است. در برخی موارد، افرادی که از رژیم پر چرب تری پیروی می کنند، ممکن است کاهش بیشتری در مصرف کالری داشته باشند؛ با این حال، این امر در تمام آزمایشات صدق نمی کند.

مهم است به یاد داشته باشید که حتی اگر رژیم های کم چرب در بلند مدت بهترین استراتژی کاهش وزن نباشند، انواع خاصی از چربی ها از جمله چربی های ترانس و چربی های اشباع هنوز هم ناسالم هستند.

به گفته دکتر توبیاس،" پایبندی دراز مدت به رژیم دارای خوراک های سالم، به احتمال زیاد به کاهش وزن و در نتیجه حفظ وزن مناسب کمک خواهد کرد."

البته یک رژیم غذایی کم چرب هنوز هم رژیم سالمی است. دکتر توبیاس افزود، "این امکان وجود دارد که تمایلات شخصی به اتخاذ یک رژیم غذایی به صورت کلی کم چرب، منجر شود. این رژیم می تواند نسبتا سالم باشد در صورتی که در آن از غلات تصفیه شده و گوشت فرآوری شده کم تر و میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار بیشتر استفاده شود."

دکتر کوین هال از موسسه ملی بهداشت، موسسه ملی دیابت و بیماری های دستگاه گوارش و کلیه بتسدای مریلند که در این تحقیق شرکت نداشت، اشاره کرد که این نتایج باید بیشتر از این نقطه نظر در نظر گرفته شوند که افراد به چه رژیمی واکنش خوب و مناسب نشان می دهند.

وی گفت، "آنچه ما می دانیم این است که مردم در پیروی از یک رژیم غذایی دراز مدت بسیار ضعیف هستند. آنچه این مطالعه به صورت برجسته نشان می دهد این است که این، در واقع یک مشکل است و آنچه ما می خواهیم بدانیم این است که چرا برخی رژیم های غذایی خاص روی برخی افراد خوب عمل می کند و روی برخی نه."

این پژوهش در تاریخ 29 مهر در مجله دیابت و غدد درون ریز لانست منتشر شده است./شادی

خبرنگار داد خبر خبرنگار داد خبر
دیدگاه کاربران
ثبت دیدگاه