خبرنامه

عضویت در خبرنامه

  • ads
  • ads
  • ads
بازنشستگي ٢٠ساله زنان به تصويب رسيد
27 دي، 1395

مجلس شوراي اسلامي روز گذشته در مصوباتش، ‌به بازنشستگي ٢٠ ساله زنان و مرخصي دوهفته‌اي مردان براي زايمان همسران‌شان پرداخت.

غرق شدن «تایتانیک» ربطی به کوه یخی نداشت
13 دي، 1395

روایت دیگری از غرق شدن «تایتانیک» ارائه شده که نشان می‌دهد برخورد این کشتی با کوه یخی عامل غرق شدن آن نبوده است.

شیرسنگی بختیاری ثبت ملی شد
12 دي، 1395

پس از ثبت ملی شاهنامه خوانی بختیاری، شیرسنگی (بردشیر) استان چهارمحال‌وبختیاری درفهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

«فروشنده» اصغر فرهادي در ميان پنج پيشتاز اسكار خارجي
12 دي، 1395

نشريه هاليوود ريپورتر آخرين پيش‌بيني سال ۲۰۱۶ خود را درباره نامزدهاي جوايز اسكار پيش رو منتشر كرد.

ترافیک تهران مصنوعی است
1 دي، 1395

ترافیک تهران در پاییز امسال هر روز علاوه بر افزایش افسارگسیخته و دامنه‌دار، حاشیه‌ها و مدعیان و مقصران جدیدی پیدا می‌کند.

زبان فارسی برای نخستین‌بار به مقبره مولانا رسید‌‌
28 آذر، 1395

بعد‌‌ از قریب به چهارد‌‌هه برای نخستین‌بار زبان فارسی د‌‌ر ایام بزرگد‌‌اشت مولانا د‌‌ر قونیه به رسمیت شناخته شد‌‌.

کاهش سن ابتلا به ایدز
17 آذر، 1395

ایدز یک بیماری همه‌گیر جهانی است. براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی هم اکنون بالغ بر ۴۲ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند که به علت داشتن ماهیتی پنهان به طور معمول پس از ۱۰سال بروز می‌کند.

تلاش اپل برای تولید آیفون در آمریکا
1 آذر، 1395

اپل از فاکسکان خواسته تا تولید آیفون در آمریکا را بررسی کند.

سامسونگ برترین کمپانی از لحاظ تولید گوشی هوشمند
29 آبان، 1395

سامسونگ توانسته جایگاه خود را به عنوان برترین کمپانی در زمینه ساخت تلفن‌های هوشمند حفظ کند.

نام سامسونگ در پرونده رسوایی رییس جمهور کره جنوبی آمد
29 آبان، 1395

پای سامسونگ هم به پرونده رسوایی سیاسی اخیر رییس جمهور کره جنوبی باز شد.

کریستال‌های مت‌آمفتامین، راز برملا شده رایش سوم!
27 آبان، 1395

آنچه در کتاب‌های تاریخ از شکست نازی‌ها نوشته شده، به دو عامل اصلی باز می‌گردد.

DJI پهپاد جدید اینسپایر 2 با دو دوربین
27 آبان، 1395

DJI پهپاد جدید اینسپایر 2 با دو دوربین

  • 11 آبان، 1394
  • 1511
no pic
ارتباط بهار عربی با تغییر ناگهانی قیمت مواد خوراکی چیست؟

نقش قیمت مواد خوراکی در بحران سوریه

به گزارش داد خبر

فروپاشی سوریه و بحران پناهجویان در اروپا آخرین پیامدهای فاجعه بار دو تغییر اساسی در قیمت مواد غذایی در ماه هشتم سال 2007 و ماه یازدهم سال 2010 بودند که امواج ناآرامی جهانی، از جمله بهار عربی را شکل دادند. محققان موسسه سیستم های پیچیده نیوانگلند (NECSI) علل ریشه ای این تاثیرات و بحران فزاینده آن را بررسی کردند: بازارهای بدون مقررات، احتکار مالی و سیاست نادرست غلات در مقابل سوخت اتانول ایالات متحده که موجب حذف سالانه میلیون ها تن غلات از بازارها شد. با نزول قیمت جهانی مواد غذایی، اکنون زمان آن است که این سیاست ها تغییر کنند.

در مقاله ای که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد، محققان NECSI توضیح دادند که چگونه بهار عربی با تغییرات ناگهانی قیمت جهانی مواد غذایی شروع شد. هنگامی که مواد غذایی کمیاب شود، مردم از جان گذشته شورش می کنند. شورش و بی ثباتی در سوریه و دیگر کشورهای فقیر، دولتها را به بوته آزمایش کشانده و گاهی منجر به سقوط آنها می شود. علل بسیاری برای افزایش سریع قیمت مواد غذایی ارائه شده، اما NECSI به صورت کمی مشخص کرده که احتکار موجب این افزایش شدید در قیمت ها شده است. علاوه بر این، تبدیل اجباری ذرت به اتانول به افزایش بیشتر قیمت مواد غذایی منجر شد که در سراسر جهان تاثیر جدی بر گرسنگی گذاشت.

شایان ذکر است در این مقاله، برای تعیین ملزومات سیاست های در نظر گرفته شده برای کاهش گرسنگی جهانی، از روش های بنیادی فیزیکی که برای نظریه میدان کوانتومی ابداع شده و در فیزیک آماری و علوم سیستم های پیچیده توسعه یافته بهره گیری شده است. این مقاله همچنین شواهد محکمی برای نقش عوامل رفتاری غیر متعارف در انحرافات بزرگ قیمت های بازار از حالت تعادل به دست داده است. این پژوهش شاهدی بر این امر است که احتکار و روند های متعاقب آن، علل حباب و سقوط هستند.

از روش های فیزیکی می توان برای شناسایی مهم ترین فاکتورهای رفتاری و اثر گذاری در یک سیستم پیچیده  استفاده کرد. در این مورد، محققان به نقش محتکران و اتانول در قیمت مواد غذایی جهان اشاره کرده اند. برازش قیمت های واقعی با تئوری با تخمین های بسیار دقیق انجام می شود. این امر نشان دهنده دقت باور نکردنی آنالیز مشکلات دنیای واقعی به صورت تئوریکی است.

ماجرای اتانول و قانون مدرنیزه سازی آتی کالا در سال 2000، که موجب احتکار در بازارهای کالا شد، هر دو، تصمیم گیری های سیاسی مصیبت باری را به نمایش گذاشتند که بایستی جبران شوند. با این حال، همان طور که سرپرست NECSI، یانیر باریام اشاره کرده، "به دلیل سود بالای احتکار و سود های کشاورزی، تلاش های اجتماعی و سیاسی بسیار زیادی لازم است تا بی قانونی در کالا و معکوس کردن روند رشد تولید اتانول جبران شود."

چنانچه  NECSI  نشان داده، سیاست های کوته بینانه ایالات متحده در مورد بازار بود که جرقه بهار عربی که بی ثباتی در سوریه را برانگیخت، روشن کرد. میلیون ها نفر از مردم سوریه در داخل کشور آواره شدند و مهاجران فراری از جنگ داخلی، تنها آخرین رویداد یک واکنش زنجیره ای در سراسر جهان هستند. در صورتی که هیچ اقدامی برای بازگرداندن ثبات صورت نگیرد، این مسئله آخرین فاجعه نخواهد بود./شادی

خبرنگار داد خبر خبرنگار داد خبر
دیدگاه کاربران
ثبت دیدگاه